Fotoprotokol

Stomatologické fotografie: proč si zubař fotí vaše zuby

Zubní lékař může k pořízení snímků zubů pacienta používat speciální intraorální kameru, běžný chytrý telefon nebo digitální fotoaparát. Zubaři stále častěji používají hromadu pomůcek, jako jsou například retraktory neboli rozvěrače úst, tmavá pozadí, zrcadla, nebo také profesionální světla.

Prozradíme vám, proč je to tak komplikované.

Cíl č. 1: Ukázat pacientovi zub zblízka

V zrcadle toho moc vidět nejde, zejména pokud pacient nemá 100% zrak. Černý kaz na polovině zubu nebo zčernalou starou výplň lze samozřejmě vidět i pouhým okem. Jakmile se však začneme bavit o jemnějších detailech, musíme si obraz přiblížit. Za tímto účelem se pořídí fotografie, která se zobrazí na monitoru.

Porušení okraje plomby, obnažené kořeny zubů, tmavé dásně kolem korunky, defekty skloviny – to vše je najednou dokonale viditelné a pro pacienta jasné pouze díky zvětšení obrazu.

Cíl č. 2: Podívat se na problém detailněji

Nemůžeme léčit to, co nejde vidět. Lidské oko je nedokonalé, proto při mnoha příležitostech používáme různé pomůcky na zvětšení. Mikroskopy, lupové brýle, přiblížené fotografie, to vše jsou způsoby, jak dokonale provést stomatologickou práci.

Cíl č. 3: Ukázat zubnímu technikovi vlastnosti skloviny pacienta

Zubní lékař přesně určí tvar zubu, ale vybrat správný odstín zubů, to už je kreativní práce pro zubního technika. Odstíny skloviny našich zubů jsou již dlouho zkoumány a systematizovány a zkušený zubař na první pohled určí, zda máte zuby A1 nebo B3. Pravé zuby však nikdy nemají jednotnou barvu. Mají různé barevné přechody, průsvitnost, jemné skvrny a mikrotrhliny. Jsou stejně jedinečné jako oční duhovka.

Aby obnovený zub nevypadal jako plastový, zubní technik mu dodá unikátní vzhled. Nanáší přes sebe vrstvy fazetovací keramiky v různých odstínech a vychází přitom z přirozené barvy zubů pacienta.

Cíl č. 4: Porovnání před a po

Léčba chrupu bývá často dlouhá, a přiznejme, že i finančně nákladná. Když je tento proces konečně dokončen, když je vše v ústech na svém místě, je pro nás vždy příjemné, vidět úsměv pacienta. Když po dokončení léčby pacientům ukážeme detailní fotografii před ošetřením a současný výsledek, mají obrovskou radost. Mají mnoho otázek, chtějí fotografii vidět znovu a znovu a jsou velmi překvapení. Zapomněli už snad, jak jejich zuby vypadaly předtím? Ale ne, jen díky porovnávací fotografii je rozdíl lépe viditelný.

Ale co když se někdo fotografovat nechce?

Jak jste se dozvěděli výše, stomatologická fotografie slouží nejen k tomu, aby vaše zuby byly krásné, ale také ke srozumitelnému vysvětlení průběhu léčby. Zubař navíc často pořizuje kompletní snímek obličeje pacienta. Pro zubního lékaře je důležité vidět rysy obličeje, aby s nimi mohl sladit tvar zubů. Pokud je ale třeba ukázat snímky dalším specialistům, nebo si zubař chce snímky uložit do svého portfolia, vždy použije pouze ořezané fotografie, na kterých nejde vidět obličejová část.

Pokud se však pacient stále stydí a fotografování je mu nepříjemné, můžeme mu vyfotit pouze dolní třetinu obličeje nebo jen zuby a dásně.